Bursa Çiçek Bursa Online Çiçekçilik
Telefon: 0 850 885 20 10
Gizlilik ŞartlarıTeslim Şartlarıİletişim

Çiçek Kelebek
Ana Sayfa Buketler Güller Aranjmanlar    Nikah/Düğün/Açılış Orkideler Çelenkler Oyuncak/Pasta/Hediye
 
KATEGORİLER
Buketler
Güller
Kutuda Güller
Vazoda Güller
Aranjmanlar
Nikah / Düğün / Açılış
Orkideler
Çelenkler
Oyuncak/Pasta/Hediye
Kır ve Mevsim Çiçekleri
Ferforjeler
Gelin Duvakları
Saksı Çiçekleri
  ÇİÇEKLERİ HAVALANDIRMA
HAVALANDIRMA
Bitkiler için insanlarda olduğu gibi temiz hava mutlaka gerekli değildir. Eğer bitkiler kapalı alanlarda yalnız başlarına yetiştiriliyor iseler, hava değişimi olmaksızın uzun süre normal bir gelişim gösterebilirler. Ancak, bulunduruldukları ortamın havası yapay yollarla kirle-tilirse bitkiler bundan zararlanabilir ve dolayısıyla zaman zaman havanın değiştirilmesine ve temizlenmesine (yani havalandırılmaya) gereksinim duyarlar.
İç mekanlarda, kent içinde olduğu gibi baca ve egzoz gazlarının oluşturduğu hava kirliliği yerine, genelde süs bitkileri için zararlı olan sigara dumanının ortaya koyduğu bir kirlilik söz konusudur. Bununla birlikte, yapay ısıtma yapılan kış ayları süresince soba veya kalorifer peteklerinden çıkan hidrokarbon gazı ve iç mekanlardaki çeşitli eşyaların temizlenmesinde kullanılan kimyasal maddelerden çıkan .gazlar başlıca hava kirliliği nedenleridir. Kömür gazı ve diğer yapay gazlar süs bitkilerinin çoğunda zararlı etkiler oluştururlar. Sözgelimi, Saintpaulia çiçeklenmez, Begonia semperflorens yapraklarını döker. Hehine'm. yaprakları siyahlaşır ve çok geçmeden ölür. Ayrıca Codiaeum, Diejfenbachia gibi yaprakları ve Hibiscus, Rhododendron gibi çiçekleri için yetiştirilen bazı süs bitkileri de kirli havaya karşı oldukça duyarlı olup, yaprak ve çiçeklerde ortaya çıkan bozulmalarla tepki gösterirler.Havalandırma, iç mekanlardaki yapay (doğal olmayan) gazların zararlı konsantrasyonlarına karşı hem bitkileri, hem de insanları koruyucu bir işlev görür. Yine yapay ısıtma kullanılan kış mevsimi boyunca, iç mekanların havası genellikle dışarıya oranla daha kurudur. Bu nedenle havalandırma, ayrıca istenilen nemin sağlanmasına yardımcı olur. Havalandırmanın diğer bir yararı da, özellikle sıcak iklim karakterindeki yörelerde sıcaklığı düşürmektir.
Ancak, havalandırma sırasında bazı konuların gözden uzak bulundurulmaması gerekir. Özellikle havanın soğuk dalgalar halinde doğrudan bitkilerin üzerine gelmemesi gerekir. Bunun için üstteki pencereleri (vasistas) açmak veya pencerenin bir kanadmı bitkilere soğuk esinti gelmesin diye koruyucu olarak kullanacak şekilde camı açmak ya da iletim sağlanabiliyor ise içerdeki başka bir odanın penceresini açmak iyi olur.

Bursa Çiçekçilik notlar Bursa Çiçekçilik, Çiçekleri Havalandırma: Çiçeklerin havalandırılması hakkında bilgiler. Bursa çiçek olarak size sunuyoruz.

Ana SayfaTeslimat ŞartlarıGüvenlik ve GizlilikİletişimBursa Hakkında
©2007 Bursa Online Çiçekçilik - 0 850 885 20 10