Bursa Çiçek Bursa Online Çiçekçilik
Telefon: 0 850 885 20 10
Gizlilik ŞartlarıTeslim Şartlarıİletişim

Çiçek Kelebek
Ana Sayfa Buketler Güller Aranjmanlar    Nikah/Düğün/Açılış Orkideler Çelenkler Oyuncak/Pasta/Hediye
 
KATEGORİLER
Buketler
Güller
Kutuda Güller
Vazoda Güller
Aranjmanlar
Nikah / Düğün / Açılış
Orkideler
Çelenkler
Oyuncak/Pasta/Hediye
Kır ve Mevsim Çiçekleri
Ferforjeler
Gelin Duvakları
Saksı Çiçekleri
  GÜBRELEME

GÜBRELEME
Tüm kültür bitkileri gibi iç mekan süs bitkileri »üreticiliğinde de amaç nicelik ve nitelik yönünden yüksek ürün elde etmektir. Bu amaca ulaşmak için alman kültürel önlemlerin aşında gübreleme gelmektedir.
Bitkilerin yaşamlarını sürdürebilmek için bazı besin maddelerini kesinlikle almak zorundadır. Bazı elementler vardır ki, bunlardan birisinin yokluğunda bile bitkiler olağan gelişmelerini gösteremez ve bunlardan herhangi birisinin yerini bir başka element dolduramaz. Bitki büyüme ve gelişmesi için "Mutlak gerekli elementler" adı verilen bu elementler karbon (C), hidrojen (H), oksijen (O), azot (N), fosfor (P), potasyum (K), kalsiyum (Ca), magnezyum (mg), kükürt (S), demir (Fe), manganez (Mn), çinko (Zn), bakır (Cu), bor (B), molibden (Mo), klor (Cl) ve sodyum (Na)'dur.
Bitki büyüme ve gelişmesi için mutlak gerekli olan elementler genellikle iki grup altında incelenmektedir. Bitkilerin yapısında fazlaca bulunan ve bitkiler tarafından çok miktarda gereksinme duyulan elementlere "Makro elementler" adı verilir. C, H, O, N, P, K, Ca, Mg, S bu gruba girer.
Çok az miktarı bile bitkilerin gereksinmelerini karşılamaya yeten ve bitki bünyesinde çok az bulunan elementlere ise "Mikro elementler" veya "İz Elementler" adı verilir. Fe, Mn, Zn, Cu, B, Mo, Cl ve Na bu grubu oluşturur.
Karbon ve oksijen büyük kısmı doğrudan doğruya havadan sağlandığı hidrojen de sudan sağlandığı için bunların noksanlıkları söz konusu değildir. Makro elementlerden "Temel bitki besin maddeleri" olarak bilinen N, P ve K bitkisel organizmada fazla kullanıldığından, toprakta noksanlığına en çok rastlanan bitki besin maddeleri olmaktadırlar.
Bu nedenle, önce temel besin maddelerinin iç mekan süs bitkilerinin büyüme ve gelişmesindeki etkileri üzerinde durmak gerekir.
Azot (N): Bitki gelişmesinde yaşamsal önemi olan bir bitki besin maddesidir. Protoplazma yapısının esasını oluşturduğu gibi, klorofil moleküllerinin yapılarında da yer alır. Bitkilerin toprak üstü vegetatif kısımlarının (sürgün ve yaprakların) iyi gelişimini sağlar.
Fosfor (P): Azotta olduğu gibi proteinlerin, nükleik asitlerin ve bazı enzimlerim yapılarında yer ateş. Bitkilerde çiçek tomurcuğu oluşumu, çiçeklenme, çiçeklerde renk oluşumu, çiçeklenme süresinin uzatılması, çiçek tozları ile döllenme, meyve büyüklüğü ve ayrıca kök gelişimini artırıcı etkiler yapar.
Potasyum (K): Gerçek işlevleri tam olarak bilinmemekle birlikte, bitki bünyesinde yaşamsal birçok fizyolojik olayda rol oynadığı kesindir. Bitkilerde dokuların dayanıklılığını, çiçeklerde rengin koyuluğunu ve kokusunu arttırıcı etkiler yapar. Ayrıca bitkilerin hastalıklara ve kuraklığa karşı dayanıklılığını artırır.
Günümüzde dünyada ve ülkemizde üretilen ticaret gübreleri genel olarak bu üç bitki besin maddesini içermektedir. Ticaret gübreleri.
1. Azotlu
2. Fosforlu
3. Potasyumlu
ve bu üç besin maddesinden ikisini veya üçünü belirli oranlarda kapsayan
4. Kompoze (Karışık) gübreler olarak gruplandırılmaktadır.


Bursa Çiçekçilik notlar Bursa Çiçekçilik, Gübreleme: Çiçeklerin gübrelenmesi hakkında bilgiler.

Ana SayfaTeslimat ŞartlarıGüvenlik ve GizlilikİletişimBursa Hakkında
©2007 Bursa Online Çiçekçilik - 0 850 885 20 10